Spektakle Konkursowe

Politechnika Warszawska, Warszawa
Jak to jest zjeść ciastko i mieć ciastko? Siedem kobiet w jednym miejscu, do tego połączonych relacjami zawodowymi i prywatnymi, nie ma o tym pojęcia. Każda z bohaterek, pod pozorem idealnego życia, skrywa swoje tajemnice, marzenia i problemy. 7 kobiet, 7 historii i 7 spojrzeń na kobiecość. Tiramisu to tak naprawdę – tirarsi su, czyli „przebudź się”. Czy okaże się to wystarczającą receptą dla bohaterek?
Reżyseria: Grzegorz Sierzputowski
Obsada: Aleksandra Bodziuch, Paulina Bujnowska, Aleksandra Rebizant, Anna Soszyńska, Marta Utratna, Anna Wierzchołowska, Paula Zomkowska

Uniwersytet Warszawski, Warszawa
Opowieść o sile miłości, grze charakterów oraz powracającej zbrodni. Ona i On. Kłamstwo i milczenie. Intryga i amnezja. Humor i zbrodnia. Miłość i rozsądek. On ulega wypadkowi, w efekcie którego traci pamięć. Ona w powstałej próżni tworzy obraz idealnego męża. On milczy. Oboje kłamią, żeby uratować uczucie. Czy długoletni związek wymaga umiejętności zapominania?
Reżyseria: Elżbieta Jamborska-Bielińska
Obsada: Maria Szybińska, Patryk Wrycza
Uniwersytet Warszawski, Warszawa
Spektakl przedstawia historie osób, które doświadczają nieobecności – zarówno tej metaforycznej jak i dosłownej. Jest to opowieść o stracie, przemijaniu, relacjach międzyludzkich i poszukiwaniu siebie. Twórczość Wisławy Szymborskiej okazuje się być zaskakująco aktualna. Każdy z nas doświadczył sytuacji, gdy „ktoś (…) był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma”.
Reżyseria: Joanna Pietraszek
Obsada: Aleksandra Duszek, Luiza Kroczewska, Joanna Pilska, Aleksandra Sapiaska, Patrycja Sułkowska, Patrycja Wszeborowska, Adrian Boguski, Piotr Gabler, Mikołaj Murzanowski, Jan Wodziński, Grzegorz Paczkowski, Aleksandra Sawicka, Łukasz Klimczak
Uniwersytet Jagielloński, Kraków
Spektakl oparty na motywach słynnego broadwayowskiego musicalu „Nine”. Historia skupia się na losach młodego artysty Stefano Macelloniego, który po premierze swojego autorskiego scenariusza z miejsca zostaje okrzyknięty wielką gwiazdą kina. Po pierwszym sukcesie w jego życiu pojawia się kryzys twórczy, a bohater wyjeżdża do małego miasteczka w poszukiwaniu natchnienia. Wydarzenie to stanowi początek ciągu nieszczęśliwych przypadków.
Reżyseria: Maciej Stawujak
Obsada: Agnieszka Franczok, Ewa Goławska, Katarzyna Goławska, Marta Kalandyk, Ewelina Knapik, Paulina Lewandowicz, Marta Łokietek, Katarzyna Mazur, Adriana Mikuła, Aleksandra Perek, Maria Skobyłko, Karolina Wanat, Aleksandra Warchał, Agnieszka Woźniak, Iga Ziółkowska, Paweł Gwizdała, Witold Łobejko
Jury
Lech Raczak – człowiek teatru związany Poznaniem. Współzałożyciel oraz wieloletni szef poznańskiego Teatru Ósmego Dnia. Jest twórcą Fundacji Orbis Tertius, która stawia sobie za cel wspieranie, ochronę i propagowanie twórczości teatralnej w Polsce. Od 1993 do 2012 roku był dyrektorem artystycznym głośnego Międzynarodowego Festiwalu „Malta” w Poznaniu. Funkcję tę łączył z obowiązkami dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Poznaniu (1995-98) oraz wykładowcy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ponadto współpracował jako reżyser m. in. z Teatrem im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Nowym w Łodzi czy Teatrem Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz niezależnymi zespołami teatralnymi z Polski i Włoch. Teksty teatrologiczne jego autorstwa zostały przetłumaczone na język angielski, francuski, niemiecki i włoski.
Roman Woźniak – rzeźbiarz, scenograf, reżyser teatralny i performer. Pierwsze spektakle plastyczne i teatralne tworzył już w latach 80 XX w. W roku 1992 założył początkowo związany z warszawską Akademią Sztuk Pięknych Teatr Academia, który tworzony jest głównie przez studentów, absolwentów i wykładowców tej uczelni. Od 1999 roku siedziba teatru mieści się na warszawskiej Pradze. Pełni on ponadto rolę kuratora wystaw m.in. Pierwszy po Bogu (1999). Z jego inicjatywy, poczynając od roku 2002, na Pradze odbywa się festiwal „Sąsiedzi”. Pełni on również funkcję prezesa Stowarzyszenia Edukacji Artystycznej „Ślad”. Prace jego autorstwa zobaczyć można w łódzkim Muzeum Sztuki czy Centrum Rzeźby Polskiej mieszczącym się w Orońsku.
Krzysztof Żwirblis – reżyser, kurator oraz historyk sztuki. W 1976 dołączył do eksperymentalnej grupy Akademia Ruchu, którą sformowali trzy lata wcześniej studenci warszawskich uczelni. Uczestniczył w ponad 600 akcjachi przedstawieniach. Był kuratorem Galerii Akademii Ruchu w latach 1992 – 97, a następnie kuratorem Galerii Studio w Warszawie (2007-12). Począwszy od roku 2005 współpracuje, przy swoich projektach artystycznych z lokalnymi społecznościami m. in. „Bezinteresowna Przestrzeń Miejska” 2007 – 8, 2013; „Muzeum Społeczne” od 2010. Tworzy dział w przestrzeni otwartej, wystawy indywidualne i zbiorowe, uczestniczy w sesjach naukowych oraz krytycznych. Współpracował także z Teatrem Academia oraz Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym „Malta”. Jego prace znajdują się m. in. w zbiorach Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”.
Spektakl Mistrzowski

Misterium Buffo jest najgłośniejszym, sztandarowym niejako tekstem Daria Fo, człowieka teatru i laureata literackiego Nobla w roku 1997. Spektakl jest pełen miłości i podziwu do bohatera większości opowieści – Jezusa z Nazaretu. Jest jednocześnie także pełen krytyki doczesnego kształtu zinstytucjonalizowanej religii, uwikłanej we władzę ziemską i eksponującej bogactwo oraz splendor.
Przekład i reżyseria: Lech Raczak
Obsada: Małgorzata Walas-Antoniello, Paweł Paluch, Wojciech Siedlecki, Paweł Stachowczyk, Janusz Stolarski