Spektakle Konkursowe
Uniwersytet Łódzki, Łódź
Opowieść o nieustannej pogoni za marzeniami, szczęściem i miłością, ale zarazem historia o walce płci i klas oraz tragedii trojga ludzi o przeciwstawnych pragnieniach. Sztuka porusza tematy odwieczne i niezmienne – poszukiwania miejsca na świecie, akceptacji przez innych oraz odczuwanej miłości.
Reżyseria: Paulina Kamocka
Obsada: Anna Fijałkowska, Paulina Kamocka, Michał Rokicki
Czas trwania: 90 minut
Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lublin
Zrealizowana w formie opowieści muzycznej historia o kruchości ludzkich postaw i kosztach, z jakimi wiąże się przekroczenie granicy wolności. Spektakl zawiera specjalnie skomponowane piosenki, a klasyczne partie chóralne mieszają się ze współczesnym elektronicznymi brzmieniami. Głównym bohaterem przedstawienia jest ambitny reżyser, który nie zauważa jak bardzo jego losy zaczynają przypominać wydarzenia zaprezentowane w dramacie, nad którego wystawieniem pracuje. Świat Goethego, współczesny teatr i ponadczasowa przestrzeń niebiańsko-piekielna wraz z rozwojem akcji zaczynają się stapiać w jedno. Tak samo jak w życiu.
Reżyseria: ks. Mariusz Lach
Obsada: Jan Barycki, Aleksandra Boruch, Łukasz Bożko, Anna Maria Czajka, Jan Filip, Klara Frąkała, Barbara Grzeszczyk, Piotr Jakóbczyk, Monika Jaros, Kamil Kanadys, Krzysztof Kantyka, Anna Kłos, Sebastian Kwiatek, Julia Laskowska, Mariusz Lisowski, Paula Łuczkiewicz, Anna Marcinkowska, Miriam Modrzejewska, Wioletta Palak, Grzegorz Pudło, Ela Redko, Martyna Sabak, Lidia Sienkiewicz, Kinga Szymkiewicz, Dagmara Winiarczyk
Czas trwania: 80 minut
Politechnika Warszawska, Warszawa
Opowieść o samotności, niepohamowanej chęci posiadania oraz niemożności pogodzenia się z własnym ja, z którymi będą się musiały zmierzyć bohaterki spektaklu. Czy ich lament jest zwiastunem nieuniknionego obłędu? A może uda im się wyjść z tej walki zwycięsko?
Reżyseria, opracowanie muzyczne i wokalne: Hanna Klepacka
Obsada: Jolanta Ostrowska, Kalina Rzeźnik, Martyna Grunt-Mejer
Czas trwania: 45 minut
Poznań
Osią spektaklu jest wojna – zarówno ta wewnętrzna, jak i zewnętrzna. Eksperci oceniają, że widmo kolejnej wielkiej wojny zbliża się do Europy. Czy nie jest jednak tak, że w natłoku codziennych spraw łatwo zapominamy o nadchodzącym zagrożeniu, które nie jest jednak namacalne? Uświadomienie sobie realnej grozy nie jest łatwe. Jakie emocje wyzwoliłby w młodym człowieku wybuch wojny? Czy wierzyłby on w sens walki? Czy oddałby życie za swój kraj? Czy zaufałby patriotycznej narracji, w której go wychowano? A może już toczy on wojnę – z samym sobą?
Reżyseria: Rafał Bilicki, Anna Koźlińska
Obsada: Aleksandra Białek, Joanna Jaskulska, Aleksandra Kobusińska, Michalina Muszyńska, Klaudia Nowakowska, Hanna Pernak, Agnieszka Szpanel, Natalia Wojciechowska, Natalia Wrzesińska
Czas trwania: 50 minut
Uniwersytet Warszawski, Warszawa
„Spójrz w oczy przybysza – tam znajdziesz prawdę” – mówią bohaterowie Listu z daleka. A my? Co możemy dostrzec w oczach gości? Czy powinniśmy się ich bać? Czy w ogóle możliwe jest, że doczekamy się ich przybycia? W świecie, w którym wszystko zaczyna się psuć, to, na co czekamy, może być bliżej niż nam się wydaje.
Scenariusz i reżyseria: Paweł Leszkowicz
Obsada: Kinga Błażejewicz, Agnieszka Śnieżko, Tomas Senda, Grzegorz Gawlista, Krystian Czaja, Gabriela Klimczak, Nina Putyńska, Bogumiła Radziszewska
Czas trwania: 110 minut
Uniwersytet Warszawski, Warszawa
Opowieść młodej dziewczyny, którą miłość do starszego mężczyzny zbyt wcześnie wrzuciła w świat dorosłych. Teraz jest na skraju załamania nerwowego i poprzez opowiedzenie swojej historii stara się rozliczyć z wydarzeniami ostatnich miesięcy.
Reżyseria: Bartłomiej Miernik
Obsada: Joanna Wąsik
Czas trwania: 25 minut
Toruń
Lepiej żyć nieszczęśliwie czy umrzeć z uśmiechem? Takie pytanie zadają sobie bohaterki sztuki – pozwalają się uwieść, omamić, ograbić mordercy tylko dlatego, żeby odejść z tego świata z fajerwerkami. Landru każdą kobietę traktuje jak wyzwanie i dokłada wszelkich starań, by odnieść sukces. Co więcej, nie napotyka ze strony swych ofiar na szczególny opór. Jak skończy się ta mordercza gra?
Reżyseria: Mateusz Zawrocki
Obsada: Mateusz Matyasik, Bartosz Gajewski, Paweł Bieżuński, Izabela Olewińska, Kamila Człapa, Anna Liczmańska, Julia Kowalska, Patrycja Czarniejewska, Joanna Wilkowska
Czas trwania: 60 minut
Uniwersytet Jagielloński, Kraków
Historia o próbach wypełnienia luk powstałych po życiowych stratach. Nasze pragnienia spełniają się wtedy, gdy potrafimy o nich opowiedzieć. Jeśli próbujemy nazwać odczuwany przez nas brak – nie jesteśmy w stanie. Dystansujemy się wobec niego, ale wciąż go doświadczamy. Brakuje nam racjonalizmu. Być może to jedyny brak, który potrafimy określić?
Reżyseria: Julia Lizurek
Obsada: Julia Lizurek, Sylwia Prokop, Vivienne Znamirowska
Czas trwania: 50 minut
JURY
Ewa Pytka – reżyserka, scenarzystka, producentka filmowa oraz poetka. W trakcie studiów na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu stworzyła i prowadziła teatr studencki Teatr pt. Teatr. Absolwentka reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Autorka licznych filmów dokumentalnych. Współtworzyła kanał tematyczny TVP Kultura. Wyreżyserowała trzy spektakle dla Teatru Telewizji – Zima pod stołem, Operacja Reszka oraz Breakout. W 2007 roku za film Przełamując ciszę. Prawa Kobiet w Europie Środkowo-Wschodniej otrzymała od tygodnika „Wysokie Obcasy”, dodatku do „Gazety Wyborczej”, nominację do tytułu Kobieta Roku.
Jerzy Lach – reżyser teatralny i menadżer kultury. W 1986 roku założył Teatr im. Alberta Tison w Żninie, z którym zrealizował ponad 20 przedsięwzięć artystycznych. W 1989 roku uczestniczył w XVI Festiwalu Młodego Teatru START. Był dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury w Żninie oraz dyrektorem artystycznym Teatru Praga w Warszawie. Kierował Departamentem Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Jest pomysłodawcą oraz realizatorem Sceny Debiutów Reżyserskich, Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Obrzędowych oraz Alternatywnej Sceny Promocyjnej. W latach 2012-2016 pełnił funkcję dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej.
Paweł Szkotak – aktor oraz reżyser teatralny. Twórca i dyrektor założonego w 1988 roku alternatywnego Teatru Biuro Podróży, który w 1989 roku za spektakl Einmal is keinmal został nagrodzony podczas XVI Festiwalu Młodego Teatru START. W trakcie swojej działalności artystycznej realizował różnorodne przedsięwzięcia – widowiska plenerowe, spektakle studenckie oraz opery. W latach 2003-2015 sprawował funkcję dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu. Jako reżyser współpracował m.in. z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Wielkim w Łodzi i Teatrem Polskim w Bydgoszczy.
SPEKTAKL MISTRZOWSKI

Skierniewice
Ludzie pędzą za dobrobytem, sławą, pieniędzmi i gubią przy tym sens istnienia. Coraz rzadziej zdarza nam się myśleć, coraz rzadziej dajemy szansę nadziei, prawdzie i wyobraźni. Coraz rzadziej też dajemy szansę samym sobie. Występujące w spektaklu aktorki poprzez połączenie klasycznych tekstów kultury ze współczesnymi wypowiedziami wzywają nas do poszukiwania własnej drogi i przełamania życiowego marazmu.
Scenariusz, reżyseria i obsada: Iwona Konecka, Ilona Paluchowska, Katarzyna Pągowska, Anna Sadowska
Czas trwania: 40 minut