Mysłowice
Spektakl traktuje o rzeczywistości, w której przyszło nam żyć i o wizji niedalekiej przyszłości. Wszystko dokładnie wyliczone i zaplanowane, słupki wyborcze pod stałą obserwacją. Co zrobić aby były lepsze? Zero kompromisów- maksimum kompromitacji!
Reżyseria: Jarosław Filipski
Obsada: Julia Bogunia, Kamil Czubala, Małgorzata Gawin, Paweł Ziegler
Czas trwania: 45 minut
Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Kielce
Współczesna interpretacja Tanga Sławomira Mrożka wzbogacona o inspiracje zaczerpnięte z filmu dokumentalnego Władysława Ślesickiego, Rodzina Człowiecza. Komedia przedstawia relacje między członkami wieloosobowej, współczesnej rodziny. Akcja rozpoczyna się gdy najstarsza z córek wraca z Anglii i zauważa, że relacje w jej rodzinie uległy ochłodzeniu. Załamana tym, co się stało z jej rodziną postanawia przeciwdziałać rozwijającym się problemom. Bohaterka pod wpływem impulsu przenosi rodzinę na wieś w lata 60. XX wieku.
Scenariusz i reżyseria: Karolina Gregorczyk
Obsada: Magdalena Grabka, Bernadetta Słapek, Izabela Czapla, Karol Komisarczyk, Gabriel Jagieła, Natalia Woźniak, Żaneta Wypych, Jakub Konieczkowicz
Czas trwania: 90 minut
Uniwersytet Warszawski, Warszawa
Co łączy niemą pielęgniarkę, młodego erotomana, blogerkę modową z Rosji, absolwentkę szkoły katolickiej, ofiarę przemocy w rodzinie i eutanazje? Jakie przemyślenia i emocje będą im towarzyszyły? Czy podejmą decyzje o skróceniu swojej egzystencji, a może spotkanie z ludźmi w podobnym punkcie życiowym odmieni ich spojrzenie na życie?
Reżyseria: Adrian Luzar
Obsada: Antonina Kaliciak, Kasandra Zawal, Katarzyna Pawłowska, Marta Paleczna, Piotr Bartha, Mateusz Rumiński, Mateusz Lewandowski
Czas trwania: 70 minut

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin
Spojrzenie na polski świat oczami imigranta. Świat nieznany, nowy, inny – ale prawdziwy. Spektakl został opracowany na podstawie badań socjologicznych. Jest to obraz dwustronny – z jednej strony pokazuje stosunek Polaków do Ukraińców, z drugiej – jest oceną wystawioną nam przez “przybylców”. Oprócz odzwierciedlenia obecnej sytuacji w kraju spektakl stara się odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle jest możliwe odnalezienie szczęścia w miejscu całkowicie obcym.
Reżyseria: Zespół
Obsada: Mikołaj Bajew, Agata Gaik, Iryna Hulych, Aleksandra Klimek, Przemysław Mrowiński, Ekaterina Sharapova, Kamil Żarek
Czas trwania: 45 minut

Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Kielce (filia w Piotrkowie Trybunalskim)
Pełen gorzkich uwag dotyczących codziennego życia, tragikomicznych przygód spektakl oparty o makabryczne opowiadania Ronalda Topora. Dziecinne gry, absurdalny dowcip, zaskakujący tok wydarzeń i szokująca puenta, a to wszystko przedstawione w krzywym zwierciadle rzeczywistości. Przejdźmy na drugą stronę lustra i zapoznajmy się ze światem, który znamy… tylko że w innej postaci.
Reżyseria: Lucyna Jakubczyk
Obsada: Daniel Cejnóg, Anna Tomasik, Marlena Leśniewska, Izabela Gandziarowska, Alan Cejnóg, Martyna Grelowska, Kamila Grzybowska, Karolina Cieśliczka, Adam Serafin, Daniel Żabicki, Aleksandra Banasiak, Bartłomiej Paradowski, Artur Osuch, Sebastian Mazurkiewicz, Weronika Bagińska, Natalia Grochulska, Paulina Biernacka, Maciej Kleczewski
Czas trwania: 40 minut
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn
Spektakl oparty głównie na ruchu i mimice. Bardzo lakoniczny w słowach, a przez to fascynujący, pozwalający działać wyobraźni. Opowiada o wymogach jakie narzuca na nas społeczeństwo i o masce, którą nakłada codziennie każdy z nas. Indywidualność to cecha często tłamszona przez ogół, ale dla twórców spektaklu niesamowicie ważna i eksponowana.
Twórcy: Aleksandra i Cezary Kurkowscy
Obsada: Julia Podgórniak, Paula Ciosek, Edyta Kozioł, Andrzej Jagiełka, Szczepan Chrzanowski
Czas trwania: 40 minut
Uniwersytet Gdański, Gdańsk
Inne spojrzenie na Hamleta. Tym razem na pierwszy plan wchodzi epizodyczny bohater dramatu, tytułowy Fortynbras. Młody, frywolny książę zostaje niespodziewanie wrzucany w wir politycznych intryg, rodzinnych tragedii i oczywiscie szalonej miłości. Niestety, żeby przetrwać, musi się notorycznie alkoholizować. Spektakl Fortynbras, inspirowany pierwszym napisanym na emigracji dramatem Janusza Głowackiego.
Scenariusz i reżyseria: Jan Orszulak
Obsada: Maksym Michałowski, Kajetan Gołębiewski, Martyna Kondrat, Olga Olczak, Katarzyna Wróblewska, Maria Dworzecka, Paulina Pietrzak, Aleksandra Stawarz
Czas trwania: 80 minut
Uniwersytet Gdański, Gdańsk
Współczesny świat przeżywamy poprzez frustrację, poszukując na nowo buntu oraz nie godząc się na zakłamanie. Brak tych elementów zmienia, szczególnie młode pokolenie, w społeczeństwo pełne dobrobytu, ale pozbawione idei. Świat to już tylko zmanipulowana przez polityków i media wspólnota konsumentów. Spójrzmy na niego z perspektywy widza, poszukajmy razem gniewu – podstawy buntu.
Reżyseria: Zespół
Obsada: Oliwia Gwizdalska, Monika Pawłowska, Paulina Pietrzak, Renata Sadovska, Damian Stanisławowicz, Paulina Tryba
Czas trwania: 40 minut
Uniwersytet Śląski, Katowice
Spektakl opowiada o wędrówce człowieka w głąb własnej duszy, jestestwa. Po wielu latach spędzonych w grupie przychodzi czas na samotność. Czy młody bohater poradzi sobie z dorosłym życiem? Jakie przygody go spotkają? Przedstawienie jest lekkie, okraszone dużą dawką dobrego humoru.
Reżyseria i wykonanie: Piotr „Jaszczur” Śnieguła
Czas trwania: 45 minut
Kielce
Kariera, sukces, perfekcyjność te słowa wpisują się w opis wyobrażeń o przyszłości każdego młodego człowieka. Czy ten młodzieńczy idealizm przetrwa w zderzeniu z rzeczywistością? Jak on współgra z zawodem aktora i reżysera? Spektakl Wirus sławy odpowie na te pytania.
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Skorupski
Obsada: Izabela Zasada, Katarzyna Giera, Agnieszka Milcarz, Katarzyna Malecka, Wiktoria Nalepa, Bernadetta Słapek, Izabela Zasada, Karolina Wrzostkiewicz, Karolina Pękalska, Aleksandra Jędrzejewska, Tomasz Berliński, Patrizio Martongelli, Michał Ciszek, Krzysztof Wódkowski, Tomasz Król, Agnieszka Wojciechowska, Kinga Milcarz, Karolina Linowska, Krystian Łata
Czas trwania: 90 minut
JURY
Joanna Kasperek – przez wiele sezonów związana z legendarną grupą teatralną Towarzystwo Wierszalin w Supraślu. Obecnie aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W swojej drodze artystycznej podejmuje wiele wyzwań. Brała udział w licznych, niezależnych projektach i festiwalach teatralnych. Występowała na deskach m.in. w Sydney, Toronto i Chicago.
Jerzy Moszkowicz – z wykształcenia teatrolog, w 1978 roku ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku 1976 założył grupę teatralną Jan, z sukcesami działającą na polskiej scenie teatrów studenckich i alternatywnych aż do 1991 roku. W latach 80. XX wieku dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Debiutujących „Start”, a także organizator prezentacji teatru ulicznego i plenerowego w Poznaniu. Od 1991 roku dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Marek Kantyka – aktor niezależnego kieleckiego Teatru Ecce Homo. Zagrał w ponad 450 spektaklach. Laureat licznych nagród indywidualnych i zespołowych na najważniejszych festiwalach i przeglądach teatrów alternatywnych.
SPEKTAKL MISTRZOWSKI

Poznań
Ten kraj ma przyszłość…
Resztę zdania drzewo zasłania i tu się rodzą ciekawe pytania:
Czy, podobnie jak owo drzewo wyrażasz gorące pragnienie zerwania z codzienną rutyną, aby choć przez chwilę znaleźć się w centrum uwagi?
Czy postrzegasz świat jako miejsce pełne schematów i powtórzeń?
Czy chmara motyli we śnie to znak, że przyszłość wygląda obiecująco?
Czy marnując swoje możliwości intelektualne masz poczucie straty?
Usiądź z nami i pofilozofuj sobie.
Reżyseria i wykonanie: Katarzyna Pawłowska, Maciej Adamczyk
Czas trwania: 90 minut