Spektakle Konkursowe
Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia o przemocy wśród szkolnej młodzieży. Pif paf! Jesteś trup! to opowieść o nastolatku, który dokonał zbiorowego zabójstwa na swoich szkolnych znajomych. Spektakl traktuje o jego próbie rozliczenia się ze swoim sumieniem.
Reżyseria: Paweł Budziński
Obsada: Mieszko Syc, Lidka Baściuk, Bartłomiej Wiktor, Sebastian Włodek, Krzysztof Świętek, Kaja Sosnowska / Joanna Sitko
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań
Spektakl Pętla przypomina kolaż etiud, które łączy wspólna przestrzeń i historia. Szara codzienność przeplata się z absurdem i groteską. W trakcie podróży tramwajem, jaką odbywają bohaterowie Pętli, spróbujemy zastanowić się nad sensem ludzkiego życia, a także nad samą ideą poszukiwania go. Czy może nim być miłość, praca, pasja? A co jeśli jakaś choroba uniemożliwi bohaterom odnalezienie sensu i zapętli ich podróż w nieskończoność?
Reżyseria: Zespół Teatru Granda UAM
Opieka Artystyczna: Magdalena Grenda
Obsada: Sandra Bujak, Jędrzej Jezierski, Anna Kaufmann, Witold Kobyłka, Jeoman Okonkwo, Mateusz Roza, Filip Stefanowicz

Uniwersytet Warszawski, Warszawa
Tekst Michała Jareckiego vel Pawła Leszkowicza, to studium samotności i poszukiwania sensu oraz próba zrozumienia wyimaginowanego świata, w którym żyje bohater. Świata nasyconego symbolami pojmowanymi w szczególny sposób. Inny, kontrowersyjny, niezrozumiały, choć pozornie logiczny i poukładany. Kim staje się bohater w konfrontacji z realnym życiem…?
Reżyseria: Maciej Dzięciołowski
Obsada: Paweł Leszkowicz

Warszawa
Według potocznej wiedzy wystarczy dwoje zakochanych, żeby doszło do „tego”. Guzik prawda. Właśnie wtedy zaczynają się schody. Środek nocy, pada deszcz, ona roztrzęsiona dzwoni ze słowami „przyjedź, błagam”, autobus się wlecze, napięcie sięga zenitu i … Wtedy zaczynają się schody, bo „pierwszy raz” to nie prosta sprawa.
Reżyseria: Katarzyna Kaiper
Obsada: Julia Chętnicka, Marek Mogilski
Uniwersytet Gdański, Gdańsk
Mieszanka subkultury kibiców i specyficznie rozumianego patriotyzmu. Król Ubu to krzyczący jednym tchem „Bóg, Honor, Ojczyzna” i zaraz potem „Arka Gdynia, kurwa, świnia”. To właśnie on, Król Ubu, przejmie w surrealistycznym spektaklu przejmie stadion narodowy i uderzy na Moskwę. Marzenia się spełniają!
Teatr TACKA to grupa istniejąca od trzech lat, prowadzona przez Janusza Gawrysiaka. Na swoim koncie mają spektakle takie jak Król Ubu oraz Transcendencję. Uprawiają też Teatr Społeczny zwany Forum.
Reżyseria: Janusz Gawrysiak
Obsada: Mateusz Lewandowski, Karol Prabucki, Paula Żochowska, Emilia Szydłowska, Natalia Chojnowska, Ariadna Piepiórka, Mikołaj Gano, Ewa Dołżycka, Piotr Borkowicz, Piotr Durczyński, Kamil Balcerczyk, Paulina Kampert, Natalia Świniarska, Krystian Patelczyk, Agata Banas
Politechnika Śląska, Gliwice
Sztuka Thomasa Freyera zainspirowana tragicznymi wydarzeniami w Erfurcie w roku 2002, kiedy to licealista zabił kilku swoich nauczycieli i kolegów. W przejmujący sposób opowiada o banalności zła, zadając przy tym pytanie, z czego ono może wynikać? Odpowiedzi musi udzielić sobie sama publiczność…
Reżyseria: Grzegorz Kempinsky
Obsada: Katarzyna Kapler, Magdalena Jasik, Edyta Marciniak, Miłosz Kurlanc, Piotr Praszkiewicz, Dawid Doniec, Krzysztof Wieczorek, Kamil Balzam, Grzegorz Czerepak, Szymon Paszek
Uniwersytet Szczeciński, Szczecin
Wątek szkoły gombrowiczowskiego Ferdydurke stał się inspiracją dla pytania o rolę, jaką szkoła pełni obecnie. Czy to obrończyni obyczaju i strażniczka dyscypliny, która zdoła okiełznać charaktery młodych, a może odwrotnie to demoralizujące miejsce perwersyjnych zabaw uczniów?
Reżyseria: Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz
Obsada: Michał Rybak, Szymon Loduchowski, Adrian Szkutnik
Szkoła Główna Handlowa, Warszawa
W swoim spektaklu Teatr SGH przygląda się mniej lub mniej subtelnej grze międzyludzkiej. Sprawdzimy, czy miłość da się kupić i kto kocha bardziej – znawczyni najstarszego zawodu świata czy może księgowy zwiedzający kilka razy w tygodniu muzeum? Zaskakujący, zabawny, pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji i nie dający o sobie zapomnieć – taki jest spektakl teatru SGH.
Reżyseria: Jerzy Łazewski
Obsada: Kornela Bagińska, Kinga Bartolik, Alona Cimoszewska, Agata Daniluk, Milena Dąbrowska, Daniel Giessing, Łukasz Grygorowicz, Paulina Grzęda, Małgorzata Jabłońska, Justyna Jezierska, Aleksandra Kowalczyk, Dominika Kowalczyk, Łukasz Kucharski, Dominik Łężak, Marika Miksztal, Aleksandra Mroz, Diana Nowogródzka, Michał Pondel, Kamil Rutkowski, Edyta Saks, Agnieszka Wereszczyńska, Małgorzata Wiewiórkowska, Jan Wiewiórkowski, Mateusz Zagórski
Jury
Leszek Mądzik – scenograf, reżyser, malarz i fotograf. W trakcie studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim założył swój autorski teatr Scena Plastyczna KUL, który funkcjonuje nieprzerwanie od 1969 roku i cieszy się niezmiennym uznaniem. W roku 1976 był członkiem jury na Festiwalu Teatrów Debiutujących START, a następnie w roku 1987 zasiadał w radzie artystycznej tego festiwalu. Profesor Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Lech Śliwonik – teatrolog i znawca teatru alternatywnego. W latach 2002-2008 sprawował funkcję rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a wcześniej (1996-2002) także dziekana wydziału Wiedzy o Teatrze tejże uczelni. Prezes zarządu głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej. Redaktor naczelny czasopisma „Scena”. Pełnił funkcję jurora m. in. na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, Wrocławskich Spotkaniach Teatralnych Jednego Autora, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta. W roku 1987 wszedł w skład rady artystycznej Ogólnopolskiego Przeglądu Studenckich Teatrów Debiutujących START. Od 2002 do roku 2005 wchodził w skład kapituły Nagrody Prezydenta RP za Twórczość dla Dzieci i Młodzieży „Sztuka Młodym”.
Joanna Pietraszek – animatorka kultury i polonistka (animacja społeczno-kulturalna i filologia polska na Uniwersytecie Warszawskim). Reżyserka, realizatorka i autorka scenariusza spektaklu poetyckiego Ktoś tutaj był…. Sztuka ta była wielokrotnie grana w warszawskich i podwarszawskich domach kultury, zdobyła także nagrodę jury na II Festiwalu Teatrów Studenckich START. Obecnie pracuje w Broadway Musical School, gdzie prowadzi zajęcia teatralno-aktorskie z dziećmi i młodzieżą. Od kilku lat działa w teatrze akademickim. Potrafi zafascynować światem literatury i dramatu. Przygotowuje do konkursów recytatorskich i castingów, udziela lekcji dykcji i interpretacji tekstów. Poprzez pracę warsztatowo-dydaktyczną realizuje szereg dodatkowych projektów animacyjnych i teatralnych. Ma także warsztat dziennikarski, przez kilka lat współpracowała z lokalną telewizją internetową.
Spektakl Mistrzowski

Bezpośrednim impulsem do powstania spektaklu stały się opowiadania Dmitra Głuchowskiego Witajcie w Rosji, bez których nie powstałby pomysł opowiedzenia o tym kraju. Choć w spektaklu jego literatura nie istnieje namacalnie, to jego duch towarzyszył w pracy. To opowieść o odczuwaniu Rosji dzisiaj, gdy polityczne zwierciadło wykrzywia obraz Rosjan, a jej imperialne mrzonki budzą lęk.
Reżyseria: Paweł Szkotak
Obsada: Marta Strzałko, Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Tomasz Wrzalik