Uniwersytet w Białymstoku
Powrót do wielokulturowych korzeni Podlasia. StuKoT przypomnima najczęstsze motywy pieśni i przyśpiewek ludowych: zaloty, umizgi i zawody miłosne. Pokaże obrzędy związane z nocą świętojańską, dowiemy się kogo omamiły „jasieńkowe ocka”, a której pannie „za starego każą iść”. Spektakl pokaże też różnice obyczajowe między dawnym Podlasiem, gdzie zgoda rodziców była niezbędnym warunkiem zawarcia małżeństwa, a dzisiejszym swobodnym doborem partnerów.
Reżyseria: Mariola Wojtkiewicz
Obsada: Przemysław Chlebiej, Rafał Fiedorowicz, Marta Kalinowska, Konrad Karwowski Dominika Kropiewnicka, Tomasz Krynicki, Michał Mystkowski, Kinga Szestowicka, Klaudia Rutkowska, Klaudia Woźnicka
Czas trwania: 45 min
Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny, ASP w Katowicach
Spektakl krok po kroku pokazuje świat kobiecości, który zdecydowanie jest daleki od bajkowej krainy. Może i masz tak różnorodne wnętrze, że nie jesteś w stanie pokazać światu całej siebie za jednym razem? A co jeżeli każde z tych wnętrz ma swoje odrębne problemy? Całkiem sporo ich w takim razie powstaje. Właśnie o tych utrapieniach, lecących niczym kłody wprost pod nogi w szpilkach, opowiada spektakl inspirowany powieścią Sylwii Kubryńskiej „Kobieta dość doskonała”.
Reżyseria: Małgorzata Baryła, Martyna Samiec
Obsada: Tatiana Rusek, Magdalena Dubel, Wiktoria Frąckowiak, Agata Chodyra, Żaneta Garus, Martyna Samiec, Zuzanna Buczak, Agnieszka Warzycha, Julia Krzywicka, Marta Nigiel, Olivia Winiarska, Sandra Zowada, Marta Zamora
Czas trwania: 60 min
Politechnika Warszawska
Spektakl to historia małżeństwa Joe i Harper. Pod powierzchnią stabilnego życia czai się ukryte napięcie. Wzajemne pretensje, niespełnione marzenia i zawiedzione oczekiwania względem drugiej osoby, ale przede wszystkim samego siebie, które mogą rozsadzić fasadę szczęścia, za którą skrywają się bohaterowie. Dzięki wsparciu tajemniczego przyjaciela Joe i Harper wyruszą w podróż w głąb siebie. Będziemy towarzyszyć im w tej wędrówce.
Scenariusz i reżyseria: Kalina Rzeźnik
Obsada: Michał Koguc, Jakub Bijak, Natalia Kocięcka
Czas trwania: 60 min

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Projekt w całości został zrealizowany na podstawie autorskiego scenariusza, opartego na osobistych refleksjach – aktorów i reżysera – związanych z lockdownem, izolacją oraz pandemią COVID-19. Wszystkie próby oraz nagrania były prowadzone online. Aktorzy, reżyser oraz opiekunka projektu przez sześć miesięcy trwania prób pracowali zdalnie – każdy sam w swoim domu, na własnym komputerze, bez tak ważnego dla procesu grupowego spotkania face to face. Co z tego wyszło? Przekonajcie się sami.
Reżyseria: Kuba Kapral
Obsada: Alicja Koczorowska, Scheherezade Kondratowicz, Aneta Koprowska, Mateusz Procyszyn, Marcin Sipiński, Kinga Wiśniewska, Krzysztof Wiśniewski, Władysław Zwiranowski
Czas trwania: 30 min

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Olsztyński Teatr Cezar zachęca do wejrzenia w głąb siebie i przyjrzenie się relacjom wokół nas. Bo relacje to ruchowo-wyrazowa wymiana emocji. To od nas zależy, jak będą wyglądać. Polegają na balansie między srebrem a złotem. Myślisz, że milczenie w tamtym momencie było dobre? Patrzysz na innych a widziałeś Siebie? Milczysz. Dlaczego?
Obsada: Julia Podgórniak, Kinga Borawska, Andrzej Jagiełka, Ada Stachowicz, Dawid Sujata
Czas trwania: 45 min
Warszawa
Tematem spektaklu jest samotność, której wielu z nas doświadczyło podczas pandemii i lockdownu. Od roku zamknięci w domach przyjęliśmy samotność za najlepszą przyjaciółkę. Czy jeszcze można się wobec tego zbuntować? Czy mamy jeszcze siły szukać lepszego jutra? Czy jeśli nadzieja umiera ostatnia, to właśnie doszliśmy do końca? Spektakl inspirowany jest powieścią Eugena Ionesco pod tytułem „Samotnik”, która była jego duchowym testamentem.
Obsada: Klaudia Rutkowska, Julia Dąbrowska, Natalia Brudniak, Agnieszka Leputa, Filip Purgał, Kamil Domański, Karolina Sikora, Klaudia Salamon, Rafał Bilicki
Czas trwania: 55 min
Uniwersytet Gdański
Akcja dramatu rozgrywa się we współczesnej nietolerancyjnej i biednej krainie Polska. Obywatele są zamknięci we własnych domostwach i odizolowani od reszty społeczeństwa przez bliżej nieokreślone zagrożenie. Młodzi ludzie zaczynają komunikować się jedynie poprzez świat wirtualny, pozbawiony rzeczywistej interakcji, dotyku i prawdziwej bliskości. Wychowana w stereotypach dziewczyna o pseudonimie Baby (Agnieszka Lewińska) próbuje utrzymać swoją relację z nieodpowiedzialnym Typem (Krzysztof Maik), ale na jej drodze nieoczekiwanie staje tajemniczy Ktoś (Hanna Mrocheń). Nieumiejąca poradzić sobie z nowopowstałą sytuacją Baby podupada psychicznie i zaczyna toczyć rozmowy z wyimaginowanymi przez siebie „przyjaciółkami” – Seksem i Rozumem (w obu rolach Aleksandra Pajdowska).
Scenariusz i reżyseria: Jan Orszulak
Obsada: Agnieszka Lewińska, Krzysztof Maik, Hanna Mrocheń, Aleksandra Pajdowska
Czas trwania: 50 min
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Monodram o relacjach matki i córki, bezustannie wibrujących na granicy między miłością a nienawiścią. Bohaterka rozprawia się z mitem o świętości matki. W spektaklu przewijają się też wątki: śmierci, konfliktu pokoleń, mentalności, która każe ukrywać wszystko w czterech ścianach własnego domu. Jest to wyprawa do źródeł zła, próba nadania mu nazwy. Spektakl powstał na motywach powieści Vedrany Rudan „Oby cię matka urodziła”.
Reżyseria: Daniel Stachuła
Wykonanie: Martyna Strychalska
Czas trwania: 35 min
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Performans teatralny „Outsider” stanowi rodzaj rozdarcia między świadomością a cielesnością. Towarzyszą mu fragmenty tekstów literackich, transformacje senne uczestniczących, ich ciała i rzeźby. Działający reprezentują siebie. Usytuowani w obu dyscyplinach zarówno performensu i teatru przyczyniają się do większego ich hybrydalnego otwarcia.
Opieka artystyczna: maŻka Wojciechowska
Obsada: Michel Ducerveau, Maja Laura Jaryszewska, Dorota Kozłowska, Weronika Preker, Wiktor Siek
Czas trwania: 40 min
Uniwersytet Warszawski
Spektakl o poszukiwaniu sensu. Przybiera ono różne formy: od koncentracji na materialistycznym świecie zewnętrznym, przez szeroko pojęte poszukiwania transcendentalne, aż po silną koncentrację na świecie wewnętrznym jednostki. Spektakl budzi refleksję nad sensem tych ścieżek. Nie daje jednak odpowiedzi i nie ocenia, lecz prowokuje do indywidualnej interpretacji nad tym, czy i jak można znaleźć sedno.
Scenariusz: Marta Paleczna
Reżyseria: Adrian Luzar
Obsada: Antonina Kaliciak, Marta Paleczna, Katarzyna Pawłowska, Piotr Bartha, Marcin Łoza, Mateusz Rumiński
Czas trwania: 25 min
JURY
Paweł Budziński – reżyser teatralny urodzony w 1986 roku, adept Egzaminu Eksternistycznego Dla Reżyserów Teatru, absolwent Drama Studio, absolwent Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej. W 2012 roku założył Teatr Bakałarz, który pierwotnie funkcjonował jako teatr studencki, aby z czasem stać się zawodową, niezależną sceną. Nagrodzony na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku za spektakl „Nienawiść”. Prowadzi serwis informacyjny „Co Na Scenie – Nowy Wymiar Teatru”.
Ilona Kucińska-Boberek – aktorka, która w 1990 roku ukończyła warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną na wydziale aktorskim. W jej ramach współpracowała z Andrzejem Łapickim oraz Marią Komorowską. Związana z wieloma teatrami, takimi jak: „Teatr Studyjny” w Łodzi, „Lubuski Teatr” w Zielonej Górze, „Teatr Dramatyczny”, „Teatr Szwedzka 2/4”, „Teatr Rozmaitości”, „Teatr Współczesny” oraz „Teatr Wytwórnia” w Warszawie. Ponadto realizowała swój talent w licznych dubbingach i filmach. Od wielu lat współpracuje z młodzieżą. Prowadziła zajęcia teatralne w Jabłonnie, warsztaty wakacyjne w ramach Klubu Edukacyjnego Skutecznego Nastolatka i zajęcia z pracy nad głosem w Warszawskiej Szkole Filmowej.
Mateusz Trzmiel – absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filii w Białymstoku. Współzałożyciel Teatru PAPAHEMA – teatru niezależnego, z którym zrealizował do tej pory trzynaście spektakli, regularnie współpracując z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, Teatrem Miejskim w Gliwicach oraz Teatrem Polonia w Warszawie i Teatrem WARSawy. W ostatnich latach aktor pojawiał się również na scenach Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie i Teatru Rampa w Warszawie.
SPEKTAKL MISTRZOWSKI
Spektakl powstały na podstawie czeskiej komedii Tomasa Svobody. „Sarenki” to bawiąca do łez, absurdalna historia trzech życiowych nieudaczników: dyrygenta Piotra, mykologa Patryka i urzędnika skarbowego – Karola, na których drodze stają trzy sarny, które niczym złote rybki spełnią ich jedno życzenie. Ważne, aby świadomie dobierać słowa, gdyż sarenki biorą wszystko bardzo dosłownie.
Reżyseria: Paweł Budziński
Obsada: Mieszko Syc, Krzysztof Piła/Jakub Wierzejski, Bartłomiej Wiktor , Aurora Lipartowska, Weronika Dzierwa, Aneta Małyska, Kinga Sobieszczańska/Lidia Baściuk, Dominika Frandlucha, Agnieszka Gola
Premiera: listopad 2018